samarytanka

Pewnego dnia na drodze leżał człowiek, który był u kresu życia. Był ciężko ranny i konał z bólu. Jednak ludzie, którzy przechodzili koło niego nie chcieli ani nie umieli udzielić mu pomocy. Gdy ranny naprawdę przestał walczyć o swoje zdrowie zobaczył w oddali jakąś postać. Pomyślał, że nie znajomy i tak mu nie pomoże. Okazało się, że był to harcerz. Młody chłopak szedł właśnie do pobliskiej wsi na zbiórkę. Ubrany był w zielony mundur i czarne buty, a na plecach niósł plecak. Był zmęczony i sam ledwo szedł z tym ciężkim plecakiem. Na szczęście był do harcerz, który miał przy sobie apteczekę i wiedział, w jakiej sytuacji trzeba ją użyć. Podbiegł bez namysłu do poszkodowanego mówiąc:-Nie martw się. Zaraz Ci pomogę. Co się stało? -Mówił i jednocześnie wyjmując z plecaka apteczkę. Poszkodowany nie musiał nic mówić żeby chłopak wiedział, co się stało gdyż rany jakie miał ranny mężczyzna były otwarte i wyglądały bardzo poważnie. Zatamował mu krwotok z nosa, zaopatrzył rany na kończynach i brzuchu i usztywnił mu złamaną nogę, Następnie ułożył człowieka w pozycji bocznej ustalonej poczym zadzwonił po pogotowie. Po miesiącu harcerz dostał list, w którym mężczyzna, któremu harcerz pomógł, napisał podziękowanie za uratowanie życia:

„Drogi harcerzu, dzielny samarytaninie. Dziękuję Ci bardzo za uratowanie mi życia. Lekarze twierdzili, że jeszcze parę minut, a już by mnie nie było. Naprawdę nie potrafię wyrazić słowami jak Ci dziękuję. Daję Tobie drobny upominek, mały ale znaczy dla mnie bardzo wiele. Otóż jest to talizman, który dostałem kiedyś od swojego ojca. Dostał go od człowieka, któremu uratował życie. Mój ojciec był lekarzem…”.

Harcerzowi czytając to pociekła łza. Była to łza szczęścia i jednocześnie smutku. Szczęścia dlatego,że pomógł człowiekowi, smutku dlatego, że mężczyzna oddał mu bezcenny talizman, rzecz bardzo ważną w jego życiu.

Dlatego my harcerze i wszyscy inni powinniśmy uczyć się I pomocy, aby umieć udzielić jej potrzebującym. Może kiedyś sami będziemy w takiej sytuacji?

Wiedzę z zakresu samarytanki staramy się przekazywać Wam w codziennym harcerskim życiu - na zbiórkach czy wyjazdach. Wskazane jest jednak, abyście we własnym zakresie przeczytali poradnik dotyczący I pomocy.

Wyszukiwarka

Kreator www - przetestuj za darmo