Co w zamian za Rajd?

2014-01-17 11:17:45, komentarzy: 0

Czuwaj!
Nasza drużyna miała wziąć udział w Rajzie Kopernikańskim. Niestety! Nie udało nam się zakwalifikować, zabrakło miejsc. Ale.. nic straconego! Kadra już planuje co zorganizować w zamian. W terminie 21-23.02.2014 odbędzie się biwak naszej drużyny. Mam nadzieję, że pojawią się na nim wszyscy Eskapadowicze! Szczegóły wkrótce :) 

czytaj więcej »

ZIMOWSIKO ODWOŁANE

2013-12-13 18:50:28, komentarzy: 0

Niestety z powodu zbyt małej ilości chętnych zimowisko, które miało odbyć się w terminie 1-5.02.2014 r. zostało ODWOŁANE!

W takiej sytuacji odbędzie się zimowy biwak drużyny. Biwak ten tradycyjnie potrwa od piątkowego popołudnia do niedzieli. Najprawdopodobniej biwak odbędzie się pod koniec stycznia lub w pierwszy weekend lutego. Dokładny termin, miejsce oraz koszt biwaku podam później.Kadra planuje również zorganizować dla Was podczas ferii wyjścia np. do kina czy na lodowisko, albo wspólna zbiórka w harcówce w "luźniejszym" klimacie. Postawimy wówczas na integracje wewnątrz drużyny i jak najmniejsze koszty.

Oczywiście są to tylko wstępne plany. Wszystko może ulec zmianie, jednakże jakieś atrakcje podczas i/lub w okolicach ferii zostaną zorganizowane;)

czytaj więcej »

KRONIKA

2013-11-29 13:25:10, komentarzy: 0

Czuwaj!
Przypominam, że każdy z Was, kto ma otwartą próbę na stopień ma za zadanie opisać w kronice jakieś wydarzenie, w którym brała udział nasza drużyna. Zapytajcie się druhny Agnieszki o czym moglibyście napisać, żeby nie zdublować wpisu! :) Taka notatko powinna zawierać najważniejsze informacje, może zawierać własną opinie i powinna być nie krótsza niż 10 zdań (najlepiej około 15). Zadanie bardzo proste, pod warunkiem, że opisujemy bieżące wydarzenia. Nie dopuśćmy więc do sytuacji, kiedy ktoś musiałby opisywać zbiórkę, która odbyła się kilka miesięcy wcześniej. Dbajmy o naszą kronikę, postarajmy się aby była prowadzona na bieżąco. Jest to w końcu element naszej obrzędowości!
                                         
                                                                                    dh. Magda

czytaj więcej »

Nabór! + Przypominajka!

2013-11-27 16:58:03, komentarzy: 0

Kadra naszej drużyny wspólnie z kadrą 1 WGZ organizuje w Szkole Podstawowej 84 nabór! Jest nas stosunkowo mało, zależy mi abyśmy zyskali nowe harcerki i nowych harcerzy ;) Bo im więcej osób, tym raźniej, a zabawa jest o wiele fajniejsza! :) Z tego względu bardzo proszę, aby każdy kto jest uczniem SP84 4.12 przyszedł do szkoły w mundurze. Pokażmy innym, że harcerze w Waszej szkole czynnie działają! Zapraszajcie też swoich znajomych, kuzynki czy kuzynów do wstąpienia w nasze szeregi :)

Mini przypominajka:

  • 14-15.12 - biwak wigilijny w Robakowie; cena: 30zł; termin wpłat i oddania zgody od rodziców lub opiekunów - do 9.12! Do tego dnia mogą się również zgłosić Wasi rodzice, aby odwiedzić nas na biwaku i wspólnie zasiąść do harcerskiej wigilii :)
  • do 3.01 należy poinformować mnie o tym, jaki rozmiar koszulki chcecie dostać i oczywiście zapłacić za nią ;) cena 18zł/sztukę!
  • 1-5.02 - zimowisko w Szklarskiej Porębie; cena: 470zł; termin wpłat (uwaga - tylko na konto hufca) - do 10.12; termin oddawania wypełnionych kart obozowych - do 19.12!
  • większość z Was nie ma uregulowanych składek członkowskich! 7zł/miesiąc (szczegółowe informacje rodzice mogą na własną prośbę otrzymać ode mnie mailowo)

                                                                                                            dh. Magda

 

czytaj więcej »

Uwaga Dragony!

2013-11-27 16:47:09, komentarzy: 0

Ważna informacja dla męskiej strony naszej drużyny:
Najbliższa Wasza zbiórka zastępu odbędzie się 6.12! Bardzo proszę, abyście zjawili się chwilę wcześniej niż zwykle, bo o godzinie 15:50. Razem z druhem Grzesiem przejdziecie wyjątkowo do innej harcówki :) Nie spóźnijcie się!

czytaj więcej »

Podziękowanie

2013-11-27 16:42:52, komentarzy: 0

Czuwaj!
Baaardzo serdecznie chciałabym podziękować uczestnikom akcji charytatywnej "Serce dla Lwowa"! Spisaliście sie na medal :) Jestem z Was tym bardziej dumna, że przyszliście w prawie pełnym składzie! Mam nadzieję, że na kolejnych aktywnościach drużyny (zbiórki, biwaki itp.) będziecie się pojawiać jeszcze liczniej.

                                                                                  dh. Magda :)

czytaj więcej »

"Otwarty świat" - propozycja na sobotę

2013-11-25 17:32:07, komentarzy: 0
Serdecznie zapraszam do spędzenia miłej andrzejkowej soboty! Propozycja o tyle ciekawa, o ile również pożyteczna (a przecież "Harcerz służy Bogu, ludziom i Ojczyźnie.").  Jest to niezwykłe wydarzenie - akcja charytatywna dla dzieci ze szkoły na Piątkowie. W szkole tej uczą się dzieci niepełnosprawne fizycznie, ale w budynku brakuje niestety windy. Dzieci są noszone po schodach, ale jest to ogromny problem.
30.11 między godziną 11:00 a 14:00 w Pawilonie Nowa Gazownia w Poznaniu (Ewangelicka 1) odbędzie się mnóstwo koncertów i programów dla dzieci. Główną atrakcją jest koncert zespołu YesKiezSirumem grającego w projekcie "W górach jest wszystko, co kocham". Warto przyjść i dorzucić parę groszy na szczytny cel, a przy okazji w miłej atmosferze i wśród tyyylu ciekawych atrakcji spędzić kilka sobotnich godzin z rodziną ;)


Zapraszam i gorąco polecam!
Poniżej plakat ze szczegółami:


czytaj więcej »

Koszulki szczepu + KPH

2013-11-24 21:17:31, komentarzy: 0

Każdy członek naszego szczepu będzie mógł już od zimowiska szczycić się szczepową koszulką! Będą one ciemnozielone, z przodu będzie plakietka naszego szczepu, a z tyłu napis "II szczep". Koszt jednej koszulki (oczywiście można zamówić kilka sztuk) to 18zł. Wpłat należy dokonać najpóźniej do 3.01.2014r.! Rozmiarówka w zakladce "Do pobrania".

Na biwaku urodzinowo-rodzicowym podjęta została decyzja o utworzeniu Koła Przyjaciół Harcerstwa przy II Szczepie. Przewodniczącą koła zgodziła się zostać dh. hm. Małgorzata Łuszczek - Pawełczak - mama naszego harcerza starszego (Jaromira) i zuchenki (Mai). KPH ma na celu propagowanie harcerstwa, wspieranie kadry szczepu w działaniach organizacyjnych i pozyskiwaniu funduszy na rzecz szczepu. Serdecznie zachęcam do dołączenia informując jednocześnie, że jeśli ktoś nie chce, bądź nie może oficjalnie dołączyć do KPH rozumiem i informuję, że przynależność NIE JEST OBOWIĄZKOWA i nie będzie to pociągało za sobą żadnych konsekwencji.

W najbliższym czasie (również w ten wtorek) będą rozdawane dzieciom koperty od druhny przewodniczącej, w której są informacje dla Państwa w sprawie KPH oraz deklaracja przynależności. Prosiłabym o szybkie oddanie deklaracji osób zainteresowanych, abyśmy mogli jak najszybciej oficjalnie zatwierdzić w hufcu działanie Koła.

Zachęcam więc również Państwa do zakupienia dla siebie koszulki szczepu (szczególnie Rodziców zainteresowanych wstąpieniem do KPH) :)

czytaj więcej »


Zimowisko 2014

2013-11-24 14:36:02, komentarzy: 0

Znane są już szczegóły dotyczące zimowiska, które odbędzie się w czasie ferii zimowych! ​Tym razem wyjeżdżamy w góry, do Szklarskiej Poręby  terminie 1-5.02.2013. ​Serdecznie zapraszam do zapoznania się z informatorem (dostępnym w zakładce "Do pobrania") i jak najszybszego zgłaszania się.

 

Bardzo porszę jednak zapoznać się również poniższymi informacjami:
1) Od nowego roku harcerskiego wpłaty na zimowiska i obozy przyjmowane są TYLKO na konto hufca, a potwierdzeniem wpłaty jest faktura. Drużynowi nie przyjmują już wpłat i nie wystawiają już KP! Wszystkie szczegóły i dane w informatorze.
 
2) Tak samo jak na obóz koniecznie jest wypełnienie KART OBOZOWYCH i oddanie ich najpóźniej do 10.12 (tak samo jak wpłat), bez tego dziecko nie może jechać na wyjazd.

Zachęcam do zabierania sanek, jabłuszek itp, ponieważ na pewno nie zabraknie zabaw na śniegu :)
Oczywiście proszę również, aby harcerze mieli odpowiednią odzież zimową, myślę, że mały plecak i termos również się przydadzą.

czytaj więcej »

Biwak wigilijny

2013-11-23 12:47:53, komentarzy: 0

W tym roku biwak wigilijny odbędzie się w Robakowie, w terminie 14-15.12. Zgłoszenia i wpłaty do 9.12!!! Wyjeżdżamy na niego w sobotę, a każdy uczestnik ma za zadanie przywieźć z domu potrawę wigilijną oraz element stroju świątecznego (np. czapka mikołajowa; uwaga - proszę nic specjalnie na tę okazję nie kupować!). Oczywiście podczas naszej harcerskiej wigilii odwiedzi nas również Gwiazdor ;)

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w biwaku, cena tym razem na prawdę korzystna!
Informator tradycyjnie w zakładce "Do pobrania"

czytaj więcej »

Zbiórka drużyny - 4.11

2013-11-02 11:14:12, komentarzy: 0

W poniedziałek, 4.11 odbędzie się zbiórka drużyny związana z tematem Wszystkich Świętych. Razem przejdziemy się wtedy na Cmentarz przy ulicy Bluszczowej i posprzątamy groby, których nikt nie odwiedził oraz zapalimy na nich znicze. Proszę, aby każdy zabrał ze sobą jeden znicz! 

Zbiórka odbędzie się 4.11 o godzinie 16:00 i potrwa do godziny 17:30. Spotykamy się w pełnym umundurowaniu w harcówce.

Uwaga zbiórka zastępu chłopięcego 8.11 jest odwołana!
czytaj więcej »

Serce dla Lwowa - 26.11

2013-11-02 11:13:03, komentarzy: 0

Jak co roku nasz Hufiec bierze udział w akcji segregowania i pakowania darów dla Polaków zamieszkujących na Ukrainie. Akcja ta ma nazwę "Serce dla Lwowa". Organizowana jest w SP 84, dlatego bardzo mi zależy, aby nasza drużyna zaangażowała się w nią!


Zadeklarowałam w Hufcu, że 74 PDH przyjdzie na akcję 26.11 (wtorek). Pakowanie odbywać się będzie w godzinach 16:00 - 20:00. Proponuję zrobić dwie zmiany po dwie godziny.


Bardzo proszę o zgłoszenie swojego udziału w akcji "Serce dla Lwowa"  z zaznaczeniem, czy zjawisz się na pierwszej zmianie (16:00-18:00), czy na drugiej (18:00-20:00). Jeśli ktoś będzie chętny, żeby przyjść na 4 godziny, to nie widzę problemu, będzie to bardzo mile widziane ;)


Zgłoszenia na akcję do 15.11!

Uwaga zbiórki zastępów 25.11 (dziewczyny) i 29.11 (chłopcy) są odwołane!

czytaj więcej »

Zdjęcia z biwaku

2013-11-01 17:49:09, komentarzy: 0

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pojawili się na biwaku. Mam nadzieję, że na następnym będzie nas jeszcze więcej! A uchylając rąbka tajemnicy, następnym biwakiem jest biwak wigilijny, który odbędzie się w terminie 14-15.12. Już dziś zarezerwujcie sobie ten termin! Szczegółowe informacje dotyczące biwaku pojawią się dopiero za jakiś czas.


Podaję linki do zdjęć z biwaku. Tym razem jest ich nieco więcej niż zwykle. Zapraszam do obejrzenia wszystkich!:

czytaj więcej »

ZHP życie - ciekawa strona www

2013-10-15 13:23:34, komentarzy: 0

Zapraszam serdecznie do częstego odwiedzania tej strony i czytania zawartych tam artykułów i informacji! :)

czytaj więcej »

Biwak - szczegóły! :)

2013-10-07 20:06:07, komentarzy: 0

Są już dokładne informację dotyczące biwaku urodzinowo-rodzicowego :)  W zakładce "Do pobrania" znajduje się informator (do pobrania z rozszerzeniem pdf lub docx). Termin wpłat i zgłoszeń mija 20.10.2013 r., jednak proszę, w miarę możliwości, o jak najszybszą informację "jadę / nie jadę" - ułatwi nam to dopracowywanie szczegółów wyjazdu. Proszę pamiętać, że warunkiem uczestniczenia dziecka w biwaku są opłacone składki członkowskie za wrzesień i październik.

 

A oto kilka informacji uzupełniających dla Rodziców:


I. REGULAMIN IMPREZY
1. Wszyscy uczestnicy imprezy zobowiązują się do przestrzegania Prawa Harcerskiego (zakaz palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych).
2. Zgłoszenia i wpłaty do drużynowych do 20.10.2013. Przy zgłoszeniach należy zaznaczyć ile osób dorosłych, ile dzieci spoza szczepu.
3. Należy dotrzeć na start między godziną 10-11w dniu 26.10.2013.
4. Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Mogą jednak nastąpić pewne zmiany w programie.
5. Za dzieci, które nie jadą ze wszystkimi w piątek odpowiadają rodzice.
6. Niestety w tym roku nie ma możliwości zabrania psa.

II. W cenie biwaku: nocleg, obiad, materiały programowe


III. PLAN IMPREZY
26.10.2013
11.30 – rozpoczęcie, podział uczestników na patrole
11.45 – gra terenowa dla uczestników
Ok.16.00 – obiad
17.00 – zajęcia integracyjne dla wszystkich uczestników biwaku
19.30 – kolacja
20.00 – świecznisko obrzędowe
22.00 – cisza nocna

27.10.2013
  8.00 – pobudka
  8.30 – śniadanie
  9.15 – pakowanie, sprzątanie
11.30 – apel
12.15 – zakończenie imprezy

IV. EKWIPUNEK
- śpiwór, karimata/materac
-prowiant na kolację i śniadanie (talerz/menażka, kubek, sztućce)
- ciepłe ubrania, ponieważ gra będzie odbywać się na dworze

W tym roku WSZYSTKIE zuchy i harcerze jadą w piątek, natomiast Rodzice tradycyjnie w sobotę.

czytaj więcej »

CD - ZBIÓRKA, SPRZĄTAMY ŚWIAT!

2013-10-02 16:40:43, komentarzy: 0
Zapraszam do włączenia się w akcję zbiórki zużytych płyt CD/DVD. Akcja jest prowadzona przez Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". W zakładce "DO POBRANIA" ulotka związana z akcją. Na ulotce jest podany termin do 20 września, ale tak na prawdę zbiórka trwa do 27 października.

Jeszcze w tym tygodniu w harcówce pojawi się karton, do którego można wrzucać zużyte i niepotrzebne płyty CD.

Ze względu na ochronę newralgicznych danych, które mogą się znajdować na płytach zachęcam, by je od razu niszczyć, np. przedziurawić lub przeciąć na pół.

Liczę, że uda nam się wspólnymi siłami uzbierać cały karton płyt :) Zachęcajcie znajomych także spoza drużyny! Zróbmy razem coś dobrego! :))

czytaj więcej »

Rozpoczęcie roku harcerskiego

2013-08-30 19:57:58, komentarzy: 0

Wakacje właściwie już za nami, od poniedziałku rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim kolejny rok harcerski. W związku z tym zapraszam wszystkich do udziału w zbiórce szczepu rozpoczynającej rok harcerski, która odbędzie się 5.09 o godzinie 17:30 i potrwa około 1h. Obecność obowiązkowa - ustalimy tego dnia terminy zbiórek zastępów, które ruszą już w drugim tygodniu września. Proszę więc, abyście zabrali ze sobą swoje nowe plany lekcji i rozpiskę zajęć dodatkowych, abyśmy mogli ustalić zbiórki tak, żeby pasowały wszystkim. Spotykamy się w mundurach w harcówce!
Tego dnia będzie można również odebrać faktury za obóz.

czytaj więcej »

Poobozowo

2013-07-23 11:56:49, komentarzy: 0

Obóz, obóz i... po obozie?! Niestety! W zeszłą sobotę nasza drużyna wróciła z 13-dniowego obozu w Kaplinie. Dla wielu członków naszej drużyny był to pierwszy obóz, miejmy nadzieję, że nie ostatni :) Kadra drużyny pragnie podziękować wszystim za tak miło pędzony czas, pogratulować dobrego zachowania i życzyć udanej oraz bezpiecznej reszty wakacji!


Na obozie trochę się pozmieniało. Drużynową została druhna Magda, przyboczną druhna Agnieszka. Funkcyjnym jest nadal druh Grzesiu. Mam nadzieję, że nie skłamię pisząc, że cała drużyny życzy im powodzenia i wytrwałości oraz czerpania radości z pełnionych funkcji ;) Gratulujemy również świeżo upieczonym zastępowym oraz podzastępowym: Nicole, Zosi, Grzesiowi i Danielowi. Na obozie wypełnialiście swoje obowiązki wzorowo, oby w czasie roku szkolnego szło Wam równie dobrze! Miłe słowa i gratulacje należą się również wszystkim, którzy złożyli na obozie Przyrzeczenie Harcerskie, czyli: Jeremiemu, Bartkowi, Danielowi, Zosi i Nicole. Pewnego obozowego wieczoru nie zapomną tak szybko także Jagoda, Natalia, Zuzia i Kasia. Dziewczyny otrzymały lilijki. Życzymy więc im powodzenia na czasem trudnej, ale jakże wdzięcznej i przyjemnej drodze harcerskiej :) Całej drużynie życzę motywacji do zdobywania kolejnych stopni i odznaczeń harcerskich!

 

Zdjęcia z obozu dostępne są na funpage'u szczepu na facebook'u pod adresem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.484100345001222.1073741833.111748632236397&type=3 oraz https://www.facebook.com/media/set/?set=a.482734698471120.1073741832.111748632236397&type=3, a także na Picasie: https://picasaweb.google.com/74pdhs.10/HALKaplin2013?feat=content_notification#

 

Czuwaj i do zobaczenia we wrześniu! :)

czytaj więcej »

Uwaga! Zmiana miejsca!

2013-06-26 21:39:03, komentarzy: 0

Nastąpiła zmiana miejsca jutrzejszego zakończenia roku. Z racji tego, że pogoda w tym tygodniu trochę się zepsuła i w każdej chwili może padać, zamiast przy Dębinie spotykamy się jutro w harcówce! Godzina nie ulega zmianie.
Bardzo proszę o obecność w mundurach!

czytaj więcej »

Zakończenie roku harcerskiego

2013-06-13 17:17:53, komentarzy: 0
Zakończenie roku harcerskiego: 27.06 godz: 17-18:30
Już za miesiąc kończy się rok szkolny, ale i rok harcerski dobiega końca. Jego zwieńczeniem będzie oczywiście obóz, jednak kadra szczepu pragnie zaprosić wszystkich członków szczepu do udziału w zbiórce, która ten rok harcerski oficjalnie zamknie. Spotykamy się 27.06.2013 o godzinie 17:00 na przystanku autobusowym 76 Dolna Wilda ( koło Dębiny). Wspólnie przemieścimy się pod pomnik w Dębinie. Tam odbędzie się krótki apel i zbiórka kończąca. Całość potrwa ok. 1,5 godziny. Koniec nastąpi także na przystanku 76.

Obecność w mundurach obowiązkowa (Ci, co mają mundury).

czytaj więcej »

Co nas czeka w najbliższym czasie?

2013-05-20 21:14:48, komentarzy: 0

30.05 (godzina zostanie podana w najbliższym czasie)
Procesja Bożego Ciala (informacje poniżej)

 

3.06  15:30-17:00

Zbiórka CAŁEJ drużyny (informacje poniżej);

Do tego dnia sa zgłoszenia i wpłaty na zlot hufca)

 

4.06  18:00 (potrwa zapewne niecałą godzinę)

Zebranie z rodzicami wszystkich harcerek i harcerzy dotyczące przede wszystkim obozu letniego.

 

10.06

Ostatnia szansa na oddanie wypełnionej karty obozowej i wpłaty w wysokości 470 zł (choć zachęcam do oddawania kart wcześniej)

 

14-16.06

ZLOT Hufca Poznań-Wilda (informacje poniżej, a informator w zakładce "Do pobrania")

 

Ostatni tydzień czerwca (konkretny dzień i godzina zostaną podane później)

Zakończenie roku harcerskiego

 

8-20.07
Obóz letni w Kaplinie :) (Informator w zakładce "Do pobrania")

 

Następnie spotykamy się ponownie we wrześniu na cotygodniowych zbiórkach.

czytaj więcej »

Zlot Hufca Poznań-Wilda

2013-05-20 21:05:49, komentarzy: 0

Wszystkie harcerki i wszystkich harcerzy zapraszamy do udziału w zlocie (biwaku), który odbędzie się w dnich 14-16.06.13. Jest to duża impreza na poziomie hufca. Zachęcamy bardzo serdecznie do zgłaszania się, ponieważ wyjazd jest tego wart! To niepowtarzalna okazja to nawiązania wielu nowych znajomości i przyjaźni z innymi harcerkami i harcerzami z okolicy :)
Zgloszenia razem z wplatą do 3.06!

Informator w zakładce "Do pobrania" (tutaj). Szczegółowe informacje (m.in. dotyczące godziny wyjazdu i przyjazdu zostaną podane już niebawem).

czytaj więcej »

Procesja Bożego Ciała

2013-05-20 21:01:24, komentarzy: 0

Tak, jak w zeszłym roku, tak i w tym nasz szczep brać będzie udział w Procesji Bożego Ciała w Parafii św. Trójcy. Wszystkich harcerzy i harcerki, a także instruktorów szczepu zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu. Dzięki Proboszczowi tej parafii mamy swoją harcówkę, swoje własne miejsce, gdzie możemy się spotykać. 


Procesja po za tym, że jest dla nas kolejnym polem harcerskiej służby jest sposobnością do tego, by pokazać się na terenie naszego działania, a także, żeby podziękować parafii za naszą harcówkę. 

Dlatego też proszę o pełną mobilizację. Udział w procesji nie jest nadmiernie męczący, a dla wizerunku szczepu to bardzo wiele.

 


Szczegóły co do godziny spotkania już wkrótce!!! Obowiązkowe pełne i nienaganne umundurowanie! Mam nadzieję, że 30 maja stawi się nas bardzo dużo!

czytaj więcej »

zbiórka drużyny!

2013-05-14 17:45:21, komentarzy: 0

Czuwaj!
W poniedziałek 03.06 o godzinie 15:30 odbędzie się zbiórka całej drużyny (tj. zarówno dziewcząt jak i chłopców). Zbiórka potrwa do godziny 17:00. Obecność bardziej niż obowiązkowa! Oczywiście zakładamy mundury.

czytaj więcej »

Ciekawie napisane informcje niezbędne do zaliczania niektórych zadań na próbach! :)

JANUSZ KORCZAK - MYŚLI
"Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka"

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat."

"Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest."

"Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało."

Wyszukiwarka

Kreator www - przetestuj za darmo